Kredyt konsolidacyjny czyli jak zmniejszyć wysokość płaconych zobowiazań?


Mar 03 porady kredytowe


W poszukiwaniu najlepszej konsolidacji kredytów

Konsolidacja kredytów ma na celu zmniejszenie miesięcznych obciążeń z tytułu spłaty rat i może obejmować bardzo różne formy kredytowania. Nie jest to jednak oczywiście idealna forma zapanowania nad domowymi finansami, dlatego nie bez znaczenia jest to, na wybór której z ofert się zdecydujesz.

Czym jest konsolidacja?

Kredyt konsolidacyjny polega na udzieleniu nowego kredytu, którego kwota wystarcza na spłatę obecnie istniejących zobowiązań. Normą jest, że kredyt taki ma dłuższy okres spłaty niż zobowiązania konsolidowane, co przekłada się na niższą ratę miesięczną. Oczywiście sumaryczny koszt takiego kredytu jest większy, niż suma kosztów kredytów konsolidowanych, ale w tym przypadku istotne jest obniżenie raty miesięcznej. Kredyty konsolidacyjne są produktami w dużym zakresie elastycznymi i można je dostosować do konkretnych potrzeb, włącznie z tym, że mogą one również zapewniać dostęp do pewnej kwoty gotówki – korzystanie z tego rozwiązania niejako „przy okazji” konsolidacji jest niezalecane: konsoliduje się kredyty, których spłata przysparza pewnych problemów i w tej sytuacji zaciąganie kolejnego zobowiązania jest, delikatnie mówiąc, nierozsądne.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kredytu konsolidacyjnego?

  1. Oprocentowanie RRSO. Sama marża, prowizja i nominalne oprocentowanie nie mówią absolutnie niczego o całkowitym koszcie kredytu. Zerowa prowizja nie oznacza, że ktoś w banku miał dobre serce i chce Ci pomóc, tylko raczej że opłatę tę uiścisz w kilku mniejszych, ładnie nazwanych „prowizjach”. Tak samo jest z obniżką marży. Banki są dalekie od filantropii, więc każda promocja, choć warto ją sprawdzić, musi budzić podejrzenia.
  2. Skutki nieuregulowania raty w terminie. Konsolidacja jest sposobem na utrzymanie płynności finansowej, więc banki bardzo chętnie korzystają z poślizgu w terminarzu spłat, żeby ustalić prowizję na dużo wyższym poziomie. Nikt nie planuje z premedytacją nie spłacać kredytu, ale różnie może to wyglądać w praktyce, więc jeśli masz tę świadomość, że być może nawet nie za rok, tylko za dwa albo trzy nie uda Ci się spłacić raty, to może warto wybrać ofertę, która z pozoru wygląda mniej atrakcyjnie, ale która nie przewiduje drakońskich kar za niedotrzymanie terminu.
  3. Cross-selling. Teoretycznie wiązanie produktów jest niedozwolone i nie można np. uzależnić udzielenia kredytu od posiadania konta w danym banku. Można jednak przygotować promocje dla obecnych klientów. Zwróć uwagę na to, czy czasem nie będzie taniej wziąć droższy kredyt bez konta, niż tańszy kredyt i dodatkowo płacić nawet kilkadziesiąt złotych za prowadzenie kolejnego, niepotrzebnego zupełnie do niczego konta osobistego.
  4. Rzetelność banku. Każdy bank może pochwalić się tytułem laureata jakiegoś plebiscytu, jakimś logo, czy innym gadżetem marketingowym o śladowym znaczeniu. Sprawdź w sieci, jak to działa w praktyce: zapytaj innych, jak są informowani o zmianie wysokości rat (oprocentowania), jakie mają doświadczenia z obsługą klienta – niewykluczone, że to również będziesz musiał przeżyć na własnej skórze i rozsądnie jest wcześniej wiedzieć, czy w danym banku zostaniesz potraktowany tak, jak sobie tego życzysz.szybki kredyt konsolidacyjny

Podsumowanie

Kredyty konsolidacyjne to dziś pułapki, w które łapie się wielu nieświadomych zagrożenia klientów banku. Trzeba wybierać rozsądnie, aby nie okazało się, że to, co miało pomóc w utrzymaniu płynności finansowej, będzie największym problemem kredytobiorcy. Ofert bankowych jest naprawdę wiele, więc zawsze da się wybrać lepszą od innych. Warto się o to postarać i to nie tylko ze względu na pieniądze, ale i własny komfort.

LEAVE A COMMENT

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *