Kredyt inwestycyjny dla spółki celowej


Mar 03 porady kredytowe


Dlaczego finansowanie dla spółki celowej

Każdorazowo rozpoczęcie nowego projektu oznacza dla przedsiębiorcy spore ryzyko. Pomijając nawet fakt, że takie nowe przedsięwzięcia często wykraczają poza ramy dotychczasowej działalności, to jeszcze w nawet dobrze znanej branży ryzyko obciążające nowe przedsięwzięcia zawsze jest większe niż w przypadku działań prowadzonych dłuższy czas.

kredyt dla firm

Spółki celowe – co to jest?

Jedną z opcji, jakie pozostawia polskie prawo, a którą można wykorzystać przy rozpoczynaniu nowych inwestycji, jest zakładanie spółek celowych. Taki podmiot istnieje do czasu osiągnięcia określonego celu, ale dysponuje własną, odrębną osobowością prawną, dzięki czemu przejmuje całe ryzyko prowadzonego przedsięwzięcia i zyskuje możliwość zdobywania środków na własny rachunek.

Spółka celowa pozwala na zaangażowanie dowolnego podmiotu, ale jednocześnie łagodzi skutki ewentualnego niepowodzenia, ponieważ udziałowcy nie odpowiadają za straty spółki celowej (oczywiście z pewnymi wyjątkami).

 

Po co zakładać spółkę celową?

Spółkę celowa zakłada się po to, aby uniknąć rozszerzania profilu działalności spółki-matki. To ważne, ponieważ podmiot o ugruntowanej pozycji ekonomicznej, rynkowej i osadzony w konkretnej przestrzeni gospodarczej nie może bez konsekwencji dla płynności finansowej i ryzyka dla udziałowców rozszerzyć działalności. Spółka celowa ma własną osobowość prawną, jest również samodzielnym bytem ekonomicznym.

Jak działa spółka celowa?

Tworzenie spółki celowej pozwala na przyciągniecie inwestorów o określonym profilu. Charakterystyczna jest dla tego rodzaju działań dźwignia finansowa, która w przypadku dobrze zaplanowanych działań pozwala zwielokrotnić korzyści przy minimalnym wkładzie własnym. Oczywiście niezbędny jest tutaj warunek poprawnego planowania i realizacji projektu, ponieważ posługiwanie się dźwignią jest w każdym przypadku obarczone sporym ryzykiem. Przeniesienie go na spółkę celową wprawdzie znacząco ogranicza jego wpływ na założycieli i udziałowców, niemniej nie znosi go całkowicie.

Oczekiwania inwestorów dotyczące wysokich obrotów wynikają z prostej przyczyny: zabezpieczeniem i wynagrodzeniem są w przypadku spółek celowych nieistniejące jeszcze dobra i zasoby, których wytworzenie jest dopiero celem spółki. Projekt taki powinien realizować założenia samospłacalności, a więc generować przychód na tyle duży, aby z samego tylko przychodu można było skutecznie i terminowo regulować zadłużenie – spółka celowa jest bowiem z definicji zadłużona: spory udział w jej kapitale mają kredyty udzielone przez inwestorów i jednym z głównych zadań spółki jest regularnie te zobowiązania regulować.

Projekty tego typu noszą nazw Project Finance i więcej i tego typu przedsięwzięciach możemy dowiedzieć się na stronie kredytydeweloperskie.pl/blog

Co robi inwestor?

Spółka celowa ma głównego inwestora – podmiot, który ją powołał. Co ważne jednak, w tym przypadku zadaniem inwestora jest coś więcej, niż sfinansowanie kapitału początkowego spółki. Inwestor musi zaangażować się w projekt również od strony merytorycznej, a więc przygotować biznesplan spółki, zaprojektować jej działania i kontrolować postępy. Zwykle nie ogranicza się to do obowiązku reprezentacji, ale wymaga również wysiłków o charakterze nieformalnym, natomiast korzyści, jakie z tego płyną mają charakter marketingowy i ekonomiczny – pomagają nadać projektowi rozpędu i przyciągnąć kredytodawców, a następnie przekonać ich do maksymalizacji inwestycji na korzystnych dla głównego inwestora warunkach.

Czy to jest bezpieczne?

Spółki celowe są zakładane bardzo często. Dopóki nowy projekt nie wykracza znacząco poza granice dotychczasowego działania inwestora, ryzyko niepowodzenia jest stosunkowo niewielkie, natomiast rośnie wraz z podejmowaniem coraz bardziej nowatorskich projektów i proponowaniem rozwiązań, które nie zostały wcześniej sprawdzone.

LEAVE A COMMENT

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *